OJCIEC FUNES: wiara nie jest sprzeczne z INFORMATYKI

22/12/2014 “Kościół wita odkryć naukowych”, mówi astronom jezuicki dyrektor Obserwatorium Watykańskiego Obserwatorium Stolicy Apostolskiej, który teraz i 25 grudnia jest gospodarzem programu Rai “Nautilus”, poświęcony kometa.

Dziś i 25 grudnia “Nautilus” będzie się koncentrował na temat Christmas par excellence, kometa. Gościem specjalnym odcinka będzie Ojciec Jose Gabriel Funes, dyrektor jezuita astronoma Obserwatorium Watykańskie Obserwatorium Stolicy Apostolskiej.

Wydarzenie zostało zaplanowane na 22 i 25 grudnia o godzinie 21.00 na kanale Rai School, 146 Digital Ziemi.

Oto wywiad Fryderyka Taddia Ojca Funes.

Co Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne?

“To jest obserwatorium papieża, jest obserwatorium astronomiczne, jak wielu innych na świecie. Urodzony w 1891 roku przez papieża Leona XIII, z powodu zanieczyszczenia światłem, Obserwatorium został przeniesiony z Watykanu do Castel Gandolfo, a potem stamtąd w Arizonie. ”

Ten papież był szczególnie zadowolony z astronomią lub istnieje ścisły związek między teologii i astronomii?

“Zawsze jest to połączenie między nauką, niebo i różnych religii, także na pewno chrześcijaństwo. Papież Leon XIII był bardzo wrażliwy na kwestie społeczne, a także naukowe, dlatego chciał znaleźć Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne, aby było jasne, że Kościół jest na rzecz nauki. ”

Jej ojciec ma trzy stopnie naukowe w dziedzinie astronomii, teologii i filozofii; zrobił doktorat w astronomii na Uniwersytecie w Padwie, na co się liczy?

“W mojej pracy doktorskiej pomogłem ważyć galaktyki, do pomiaru ilości materii, która jest w centralnych regionach galaktyki. Staram się zwrócić uwagę na te, które w jakiś sposób są galaktyki kandydatów mieć super masywną czarną dziurę w centrum. ”

Saw “Interstellar”?

“Tak, widziałem go i kocham go, myślę, że to dobry film, ma w wielu tematach, na których odzwierciedlają, z przyszłości ziemi do przyszłości rolnictwa, w poszukiwaniu innych planet, wszystkie względności, otwory czarni … wszystkie bardzo ciekawe tematy. ”

W swoim łóżeczku stawia kometę?

“Oczywiście, możemy również Mędrcy z małymi teleskopami, są naszymi patronami.”

O jego podwójnej roli naukowca i religijne, jest punktem kontaktu między pism i badań naukowych?

“Odpowiadam jako naukowiec, jak i religijnym. Jako naukowiec, co mnie porusza jest ciekawość, aby zrozumieć, jak wszechświat powstał, gwiazdy planety … w tym dzielić tę samą pasję z moich kolegów naukowców. W jaki sposób życie na Ziemi jest wciąż hipoteza, nie wiemy, jak to się stało, ale jestem przekonany, że w przyszłości, nauka będzie nam powiedzieć. I to nie jest w konflikcie z wiarą, Kościół raduje się, gdy naukowcy dokonują odkryć, ponieważ Kościół jest jak matka, a każdy rodzic jest dumny z postępów swoich dzieci. ”

Rosetta dlatego nie jest sprzeczne z Księgi Rodzaju, są dwie rzeczy, które idą w parze?

“Na pewno nie w przeciwieństwie, pamiętajmy, że księga Biblii nie jest książka naukowa, jeśli szukamy naukowe odpowiedzi na pytania naukowych nie możemy znaleźć je tam. Biblia to księga natchniona przez Boga, jest list miłosny, że Bóg napisał do swoich ludzi. Język jest to, że dwa tysiące lat temu, a natchniony autor nic nie wiedział o ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej czy grawitacji Newtona. “Pismo Święte mówi nam, jak się idzie do nieba, ale nie jak niebiosa go”, powiedział Galileo Galilei “.

Teraz, gdy jesteśmy w Kościele i Galileo?

“Jesteśmy w dobrym miejscu, Jan Paweł II zrehabilitował Galileusza. Uważam, że nie możemy zaprzeczyć, że istnieje konflikt i że Galileusz poniósł. Prawdopodobnie cierpiał, ale trzeba powiedzieć, że Galileusz był dobrym katolikiem, był posłuszny władzom czasu. Galileusz był dobrym katolikiem i dobrym naukowcem, zawsze będą konflikty i nie było, nie ma wątpliwości. Chodzi o to, że te konflikty, różne poglądy na świecie, nie mówię, że będą spadać, ale przynajmniej mogą dyskutować na drodze dialogu szczerego; To jest misja każdego z nas, aby promować dialog i nie jałowe debaty, samym w sobie. “

Annunci

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

w

Connessione a %s...