OJCIEC FUNES, jezuita wśród gwiazd

11.12.2014 argentyński astronom od 2006 kieruje Obserwatorium Watykańskie. Relacja między wiarą a nauką, między Genesis i Wielkiego Wybuchu. “Pozaziemski jest mój brat,” gwiazdą Osservatore Romano publikuje rozmowę z nim.

Wspólnego z Fabiola Gianottiego ma dwa pewniki: że nauka – i astronomii – są to pojazdy o pokoju. Ale również, że nie ma sprzeczności między ewolucją i wiary. “Nie tylko mogą współistnieć, ale pomagają sobie nawzajem. Odkrycia nauki wzbogacić wiarę “, mówi Ojciec Jose Gabriel Funes, jeden z pierwszych pogratulować Gianotti, w” Boskiej cząstki “, niedawno mianowany dyrektor CERN. Argentyński jezuita, od 2006 roku prowadzi Obserwatorium Watykańskiego, imponujący obserwatorium Stolicy Apostolskiej, który również ma teleskop high-tech w Arizonie i ma zespół naukowców, który jest zazdrość NASA. Niespodziewanie, ale tylko dla tych, którzy wierzą, że nauka i wiara są dwa równoległe wszechświaty, jest Ojciec Funes jest punktem odniesienia dla międzynarodowej społeczności naukowej i, jak wyjaśnia w tym wywiadzie, także wiara uważa nauka wielkim sprzymierzeńcem.

To nie jest zwykle spotkać astronom ks. Jak zrobiłem swoją pasję do gwiazd?
“Powiedzmy, że kapłaństwo jest powołaniem w powołaniu! Od najmłodszych lat, w rzeczywistości, byłem zafascynowany obserwacji nieba. Byłem na uniwersytecie, studiowałem kierunek studiów w astronomii, w trzecim roku, czułem się na wezwanie Boga. Spodziewałem ukończeniu studiów, a potem wstąpił do seminarium, począwszy tę piękną podróż spersonalizowanych szkoleń typowej dla nas jezuitów. Dopiero po zamówieniu, grałem w Padwie tytuł magistra w dziedzinie astronomii, a potem byłem w obserwatorium, w Rzymie. ”

Dlaczego Kościół zainteresowani w badaniu wszechświata?
“Kościół jest w sercu wszystkich, że jest człowiekiem i, moim zdaniem, jedna z najbardziej ludzkich nauk jest tylko astronomii, który od dawna fascynuje i inspiruje kulturę ludzką, pomaga nam zrozumieć, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy ».

Ale istnieje ryzyko, że badanie astronomii nam od Boga?
“Nie, naprawdę. Identyfikacja, na przykład, że człowiek nie jest w centrum wszechświata ma pomóc nam być bardziej pokorni. Franciszek wielokrotnie przypominał nam, że “peryferiach”, a można powiedzieć nawet, aby znaleźć granice nie tylko na świecie, ale wszechświat! Ta zmiana perspektywy jest ważne, szczególnie dlatego, że pokazuje nam, że nasze centralne mężczyzn nie jest określona w pozycji, w której się znajdujemy, ale od wcielenia, że ​​Jezus stał się jednym z nas. Jest to wydarzenie, aby dać nam godność, do przyznania nam szczególne miejsce we wszechświecie. Wcielenie – to jest przyjście Boga, który jako dobrego pasterza, zaczął szukać naszego utraconego człowieczeństwa – nie wolno nam wmówić, że jesteśmy na szczycie innych stworzeń: musimy mieć szacunek i troska o naszą Ziemię ” ,

W przykładzie współgra z możliwością innych galaktyk, a zatem z innych organizmów?
“Wiara pomaga nam znaleźć wyjaśnienie. Wcielenie to wyjątkowe wydarzenie w czasie i przestrzeni we wszechświecie. Bóg stał się człowiekiem, 2000 lat temu, a nie przed lub po. To także człowiek w określonym miejscu: w Palestynie, w Ziemi Świętej, a nie we Włoszech czy Argentyna. To nie znaczy, że, jak napisał Jan Paweł II nell’enciclicaRedemptor hominis, we wcieleniu Bóg zjednoczył się do wszystkich ludzi, tych, które istniały przed Jezusem i tych, którzy będą żyć po. Można więc powiedzieć, że gdyby nie było – i jest duża jeśli -. Inteligentne istoty we wszechświecie, oni też będą zjednoczeni z Jezusem ”

W okresie kryzysu gospodarczego, jest sens wydawać pieniądze do prowadzenia badań naukowych w przestrzeni? “Czy lepsze niż wydawanie pieniędzy na broń! W rzeczywistości, nawet biedni mają prawo wiedzieć, co się dzieje we wszechświecie, wszyscy powinni mieć dostęp do wiedzy naukowej, wiemy, że Wszechświat ma wiek 14000000000 lat … bo to czyni nas ludźmi. Nauka musi być udostępniane i przekazywane. A potem, jeśli mówimy z praktycznego punktu widzenia, misje kosmiczne zatrudniają wielu ludzi. Co więcej, jest absolutnie słuszne i potrzebne, że Zjednoczone inwestują w edukację i badania naukowe. Być może są one również inne koszty, które powinny zostać wycięte … “.

Po prostu dostał powołanie do Dyrekcji Generalnej CERN dla włoskiego Fabiola Gianottiego, że dwa lata temu, ogłosił odkrycie bozonu Higgsa. Jak mogą żyć z wiary i nauki?
“Nie tylko mogą współistnieć, ale mogą pomóc sobie nawzajem, ponieważ oferują różne interpretacje tej samej rzeczywistości. Żaden z tych interpretacji jest absolutna, ponieważ nauka oferuje częściowy widok, ważny, prawdziwy, ale wciąż częściowej: nie możemy sprowadzać wszystko do wiedzy naukowej. Więc nawet religia potrzebuje krytycznego myślenia i racjonalnego, inaczej staje się fundamentalizm. Odkrycia nauki wzbogacić wiarę. ”

I tak zwany “Boże cząstka”?
“Nazywają go tak, ale Bóg nie ma nic wspólnego z cząstką”.

W jaki sposób wszechświat?

“Najlepszym wyjaśnieniem jest to, że mamy podane przez teorii Wielkiego Wybuchu. Bóg jest stwórcą, ale nie możemy myśleć o nim jako zegarmistrz lub inżyniera, który “gra” z kawałków zbudować ten wszechświat. Bóg jest warunkiem możliwości, mówi bycia i Wszechświat, pozwalając nam ludzi do myślenia, pracy naukowej. ”

Ojciec Funes, astronom-jezuita, jak miejsca z ewolucjonizmu?
“Między wiara jest nauka nie było konfliktów w przeszłości i będzie w przyszłości: to jest normalne. Najważniejsze jednak jest pokonać z dialogu wszystkich napięć, które mogą się pojawić. ”

Jakie są działania badawcze obserwatorium?
“Jesteśmy małą szkołą astrofizyki, a jednocześnie staramy się robić badań we wszystkich obszarach. Dbamy o układzie słonecznym, zwłaszcza obiektów, które mogłyby uderzyć w ziemię, jesteśmy zaangażowani w badania wszechświata, badamy galaktyki bliskich i dalekich i kosmogonii, wyjaśnienie życia. ”

Więc istnieje życie poza Ziemią?
“Poszukiwanie trwa. To jest trudne, a do tej pory nie mamy nawet wiadomość o odkryciu prymitywnego życia w naszym układzie słonecznym. Są miejsca bardziej odpowiednie niż inne, aby znaleźć życie, a pod powierzchnią Marsa lub księżyców Jowisza, ale do tej pory nie znalazłem nic. Wiemy tylko, że miliony lat temu na Marsie płynęła woda. Szukamy planet podobnych do Ziemi, ale zawsze w naszej galaktyce, a nie w innym, że wiele orbicie gwiazdy podobnej do naszego Słońca. Duże teleskopy, takie jak te, które są w trakcie budowy, pozwoli znaleźć nastroje podobne do tych na Ziemi. ”

Do tej pory nie ma już wątpliwości co do istnienia innych galaktyk …
To fakt. Istnieje 100 miliardów galaktyk, z których każda ma 100 miliardów gwiazd. Jeśli podzielimy liczbę galaktyk do populacji ludzkiej, każda osoba będzie mieć 14 galaktyk studiując! 100 miliardów gwiazd każdego, oczywiście … “.

Gdzie będzie wszechświat?

“To rozszerza, więc przyspieszył, czyli zawsze wyższe prędkości. Jest nieskończona, ponieważ nie ma ograniczenia przestrzenne “.

Jakie są kolejne projekty obserwatorium?
“2015 to Międzynarodowy Rok światła, z okazji 100-lecia względności Einsteina. W Watykanie, organizujemy konferencje naukowe szeroki. ”

Ciekawość: które widziałem show jako dziecko?
“Star Trek, cała seria! Wychowałem się z historią Enterprise. ”

Ostatnia sprawa: kiedy ona patrzy w niebo, kapłana odlewania lub astronoma?
“Prevails jezuitów (śmiech).”

Annunci

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

w

Connessione a %s...